Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Personalia / Zmarł Hans Müller

Zmarł Hans Müller

W wieku 96 lat zmarł w Zofingen (Szwajcaria) Hans Müller, założyciel firmy Müller Martini i pionier w budowie maszyn dla przemysłu poligraficznego. Skonstruował wiele maszyn Müller Martini, które są jeszcze w użyciu. Niektóre z nich stały się kamieniami milowymi w przemysłowym wytwarzaniu produktów poligraficznych.

Stworzenie pierwszej maszyny do szycia drutem bloków i broszur w roku 1946 doprowadziło do powstania aktywnie działającego na całym świecie przedsiębiorstwa o wyjątkowej, międzynarodowej renomie. Skonstruował on w roku 1954 pierwszą maszynę zbierająco-szyjącą z automatycznym nakładaniem składek i trójnożem w linii. W roku 1956 zaskoczył on całą branżę poligraficzną tzw. latającymi głowicami szyjącymi, które po raz pierwszy szyły bez zatrzymywania, dzięki czemu prędkość produkcji wyraźnie rosła. W osobie Hansa Müllera odszedł więc pionier, który od dziesięcioleci kształtował przemysł poligraficzny.

Urodzony 17 maja 1916 roku w Wiliberg swe średnie wykształcenie zakończył Hans Müller w szkole w Reiden, po której od roku 1931 zaczął się kształcić na konstruktora maszyn w fabryce maszyn Reiden. Gdy z powodu kryzysu ekonomicznego w roku 1934 szef musiał zwolnić swego jedynego technika, przekazał praktykantowi Hansowi Müllerowi odpowiedzialność za biuro techniczne i trzech pozostałych praktykantów – a ten podjął wraz z mistrzem warsztatów wyzwanie tworzenia nowych konstrukcji. Z praktykanta stawał się powoli naczelnym konstruktorem.
W latach 1938–1941 Hans Müller uczył się w szkole technicznej w Burgdorf. Dwie trzecie okresu studiów przypadło na drugą wojnę światową, podczas której Hans Müller pełnił służbę wojskową. Po zdobyciu dyplomu inżyniera gromadził w różnych miejscach doświadczenia zawodowe do chwili, gdy w roku 1944 jego były nauczyciel ze szkoły średniej w Reiden zaproponował mu wakujące stanowisko w tamtejszej szkole przemysłowej. Hans Müller zaangażował się w zawód nauczyciela, lecz przyjął także dodatkowe stanowisko kierownika technicznego w firmie Hunkeler w Wikon.
1 kwietnia 1946 roku odważył się Hans Müller – wraz ze swym kolegą z wojska, Wernerem Rufem – założył w Zofingen spółkę kolektywną Müller & Ruf, „budowa maszyn i handel maszynami”. Gdy Werner Ruf opuścił jesienią 1946 firmę, spółka kolektywna została w 1947 r. rozwiązana; aktywa i pasywa przeszły na nowo założoną firmę jednoosobową Hans Müller, Maschinenfabrik. Hans Müller był teraz jedynym właścicielem.
Odważnie rozwijał Hans Müller swoją firmę, która wytwarzała początkowo proste maszyny, dochodząc, krok po kroku, do dzisiejszego przedsiębiorstwa Müller Martini, światowego potentata w produkcji maszyn introligatorskich. Rozwój biznesu opierał się zarówno na technicznych, jak i handlowych zdolnościach Hansa Müllera, ale także na jego kompetencjach w kontaktach z ludźmi i zdrowych patriarchalnych zdolnościach kierowniczych.
Działalność męża wspierała, radą i czynem, małżonka, Martha Müller-Schlapbach, będąc przez cały czas nie tylko pewnym wsparciem, ale i niezawodną pomocą zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Martha Müller-Schlapbach zmarła w 2009 roku.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.