Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Europa przetworzy więcej papieru

Europa przetworzy więcej papieru

Podczas 8. edycji konkursu European Paper Recycling Awards zgromadzeni w Brukseli przedstawiciele europejskiego łańcucha dostaw papieru zobowiązali się do recyklingu aż 76% całego zużytego papieru w perspektywie do 2030 r. Poziom ten obliczono poprzez podzielenie ilości zużytych materiałów przez całkowitą konsumpcję papieru i tektury.

Zobowiązanie to zostało określone w opublikowanej nowej Europejskiej Deklaracji w sprawie recyklingu papieru na lata 2021–2030. Dokument określa środki mające na celu optymalizację zarządzania papierem na każdym etapie ciągłej pętli recyklingu. Wiąże się to z szeregiem operacji, począwszy od produkcji papieru i tektury, poprzez jego przetworzenie na produkty i druki, aż po zbiórkę, sortowanie i recykling. Każdy etap procesu stanowi odrębny sektor przemysłowy, w którym występuje jedynie pewien stopień integracji poziomej, co sprawia, że współpraca jest niezbędna do osiągnięcia ambitnego celu w zakresie recyklingu. Współsygnatariusze deklaracji stwierdzili przy tym, że konieczne jest spełnienie przez UE i władze lokalne kilku warunków – chodzi m.in. o ograniczenie wykorzystania odpadów papierowych do celów odzysku energii oraz zapewnienie selektywnej zbiórki papieru w celu zachowania jakości materiału.

Selektywna zbiórka papieru jest również warunkiem wstępnym dla wyższych poziomów recyklingu i należy ją dalej promować. Łańcuch wartości papieru wyznacza jednak granice w zakresie tego, jakie dodatkowe produkty mogą być poddawane recyklingowi, oraz w jaki sposób można uzyskać dostęp do odpadów papierowych, które nie trafiają do selektywnej zbiórki. Projekty nagrodzone europejską nagrodą w dziedzinie recyklingu papieru podejmują oba te wyzwania. EnEWA, projekt badawczo-rozwojowy finansowany przez niemieckie Federalne Ministerstwo Ochrony Klimatu, koncentruje się na optymalizacji sortowania, oczyszczania i recyklingu papieru, nawet jeśli jest on zmieszany z innymi odpadami pochodzącymi z gospodarstw domowych lub z działalności gospodarczej. Nagrodzony w kategorii Informacja i edukacja projekt CELAB to międzybranżowa inicjatywa mająca na celu recykling etykiet samoprzylepnych.

„Wszystkie projekty lub kampanie ubiegające się o nagrody propagują zmiany w sposobie recyklingu papieru w Europie i przyczyniają do osiągnięcia naszego ambitnego celu, jakim jest 76-proc. wskaźnik recyklingu papieru do 2030 r. Liczy się każda sztuka papieru i tektury, która nas do niego przybliży” – mówi Annick Carpentier, przewodnicząca EPRC (European Paper Recycling Council). Ulrich Leberle – sekretarz EPRC, dodaje: „Poziomy recyklingu, które już osiągnęliśmy, stawiają papier i tekturę w roli branżowych liderów. Zarówno bieżące inicjatywy, jak i planowane kroki pozwolą nam jeszcze bardziej zamknąć pętlę gospodarki cyrkularnej. Innowacyjne projekty zaprezentowane podczas rozdania nagród EPRC są aktualnymi przykładami tego, co będzie potrzebne, aby osiągnąć ten cel”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Sezon urlopowy nadal trwa i prawdopodobnie część z Państwa wróciła już z urlopów, a kolejni Państwo udaliście się wypoczywać. My kończymy pracę nad dwoma grzbietami naszego miesięcznika (już wkrótce do Państwa rąk trafi numer lipcowo-sierpniowy oraz specjalny dodatek pt. „Świat opakowań i etykiet – trendy, perspektywy, wyzwania”), a jednocześnie rozpoczynamy przygotowania do wrześniowego wydania „Świata DRUKU”. Tradycyjnie podejmiemy w nim tematykę maszyn i urządzeń do zadrukowywania i uszlachetniania opakowań i etykiet, fleksografii; tektury falistej i litej, opakowań kartonowych; znakowania, pakowania oraz bezpieczeństwa opakowań.
Publikacja dostępna będzie w dodatkowej bezpłatnej dystrybucji na wrześniowych targach Taropak i Polagra Food (Poznań, 26–28.09) i FachPack (Norymberga, 27–29.09).
Zapraszamy do współtworzenia tego wydania np. poprzez zamieszczenie artykułów eksperckich i promocyjnych, reklam oraz prezentację oferty swojej firmy w następujących zestawieniach numeru: Dostawcy rozwiązań i usług do produkcji opakowań i etykiet oraz Producenci opakowań giętkich i etykiet.

Dostępna jest już pełna wersja raportu – w języku polskim – przygotowanego przez firmę badawczą Keypoint Intelligence, w którym zawarto wyniki testów najnowszych ploterów eko/żywicznych Mutoh z serii XpertJet Pro. Specjaliści poddali analizom modele 1341SR Pro i 1641SR Pro – obydwa będą prezentowane na stoisku Atrium Centrum Ploterowego podczas Festiwalu Marketingu (Warszawa, 14–15.09). Co wykazały testy?

Na skokowe podwyżki cen papieru narzekają nie tylko wydawcy prasowi – odczuwają je także firmy z branży reklamy zewnętrznej oraz reklamodawcy. Jak w rozmowie z portalem wirualnemedia.pl podkreśla Marcin Stan z zarządu Cityboard Media, drożeje też prąd i paliwo, więc koszty kampanii idą w górę, a przy obecnym poziomie inflacji nie ma ekonomicznej możliwości, aby ceny usług outdoorowych pozostały w miejscu.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.