Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Walka UE z wylesianiem

Walka UE z wylesianiem

Według szacunków ONZ w ciągu ostatnich 30 lat wylesianie doprowadziło do utraty 420 mln ha, czyli ponad 10% powierzchni lasów. W walce z tym zjawiskiem ma pomóc unijne rozporządzenie EUDR (European Union Deforestation Regulation). Zakazuje ono wprowadzania na rynek UE lub eksportowania z niego produktów, które nie spełniają wymogów zrównoważonego rozwoju. Regulacje obejmą siedem grup towarów, m.in. drewno, ale też produkty spożywcze takie jak olej palmowy czy kawa. Firmy będą miały obowiązek wykazania, z jakiej lokalizacji pochodzi dany produkt, i podania jej współrzędnych. Na przygotowanie się do zmian mają rok.

W rozmowie z agencją Newseria Biznes Karolina Tymorek, dyrektorka krajowa FSC Polska, podkreśla, że to rozwiązanie przełomowe, które będzie zarazem dużym wyzwaniem dla biznesu. „Wylesianie jest problemem globalnym. W największym stopniu występuje w krajach Afryki, Azji Płd.-Wsch. i Ameryki Płd., ale my, konsumenci w Unii Europejskiej, również mamy na to wpływ. Wylesianie przyczynia się bezpośrednio do zmian klimatu, a zmiany klimatu z kolei przyczyniają się do coraz częściej występujących zjawisk takich jak powodzie czy susze, i mają wpływ na życie każdego z nas. Wylesianie przyczynia się również do utraty gatunków roślin i zwierząt zamieszkujących tereny leśne, gatunków, które tracą swoje ekosystemy. To wszystko zaburza harmonię ekosystemów na całym świecie” – wskazuje specjalistka.

Ponad 700 mln ha lasów znajduje się na prawnie ustanowionych obszarach chronionych, co stanowi tylko 18% całkowitej powierzchni lasów. Choć tempo wylesiania spada, w latach 2015–2020 każdego roku znikało ok. 10 mln ha lasów, a w 2022 r. ubyło 4,1 mln ha pierwotnych lasów deszczowych. FAO wskazuje, że jeśli nie zostaną podjęte dodatkowe działania w tym zakresie, do 2050 r. z powierzchni Ziemi zniknie kolejne 289 mln ha lasów deszczowych. To zaś spowoduje emisję 169 gigaton ekwiwalentu CO2.

Głównym czynnikiem napędzającym procesy wylesiania jest powiększanie się gruntów rolnych w związku z produkcją niektórych towarów, m.in. drewna, kakao, soi, oleju palmowego, kawy, gumy i niektórych produktów pochodnych (skór, czekolady, opon lub mebli). Aby powstrzymać wylesianie i wesprzeć regenerację ekosystemów, Unia Europejska wprowadziła rozporządzenie przeciwko wylesianiu (EUDR). Jego celem jest zapewnienie, że kluczowe siedem grup produktów sprzedawanych i konsumowanych w UE lub z niej eksportowanych nie przyczynia się do degradacji lasów – chodzi o drewno, soję, olej palmowy, kawę, kakao, kauczuk i wołowinę. Ich obrotem mogą zajmować się tylko firmy, które wykażą legalne i zrównoważone pozyskanie surowców. KE szacuje, że dzięki nowym przepisom emisja CO2 spowodowanego konsumpcją i produkcją wskazanych towarów w UE zmniejszy się o co najmniej 32 mln t rocznie.

W stosunku do drewna wprowadzono dodatkowe ograniczenia. „Tutaj pomocna może być certyfikacja, choć KE określiła, że żaden certyfikat nie zwalnia z obowiązków przestrzegania EUDR. FSC stara się dostosować w jak największym stopniu system certyfikacji produktów drzewnych i system certyfikacji gospodarki leśnej do rozporządzenia EUDR, tak aby było ono w jak największym stopniu pomocne dla firm. Niewątpliwie jednak EUDR będzie dużym wyzwaniem” – ocenia Karolina Tymorek.

Przepisy EUDR weszły w życie w czerwcu 2023 r., a zaczną obowiązywać w państwach członkowskich 30 grudnia 2024 r. Odstępstwa i przepisy szczególne będą miały zastosowanie do mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw, które będą mogły skorzystać z dłuższego o sześć miesięcy okresu przejściowego. Do końca roku KE przeprowadzi także klasyfikację państw członkowskich według poziomu ryzyka wylesiania i degradacji lasów. Od niej będą zależeć obowiązki w zakresie należytej staranności (np. firmy z krajów o niskim poziomie ryzyka będą mogły korzystać z uproszczonych procedur).

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.