Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Personalia / Zmiany w strukturze zarządu Vetaphone

Zmiany w strukturze zarządu Vetaphone

Od lewej: Jan Eisby, Kevin McKell i Frank Eisby

Firma Vetaphone, dostawca rozwiązań do koronowej i plazmowej aktywacji powierzchni podłoży drukowych, po kilku z rzędu rekordowych latach sprzedaży, z myślą o dalszym rozwoju dokonała kilku kluczowych zmian na najwyższym szczeblu.

Duńskie rodzinne przedsiębiorstwo, pomimo trudnych warunków handlowych narzuconych przez pandemię i wynikające z niej problemy z łańcuchem dostaw, w ostatnich latach osiągało dwucyfrowy wzrost sprzedaży (rok 2022 firma zamknęła rekordowym wynikiem). Kierujący Vetaphone bracia – Frank i Jan Eisby – nie chcąc na tym poprzestać, postanowili zmienić strukturę managementu firmy. Jan Eisby, pełniący dotąd funkcję CSO (Chief Security Officer – dyrektor ds. ochrony i bezpieczeństwa), objął nowe stanowisko – CBO (Chief Business Officer – dyrektor handlowy), w ramach którego wraz ze swym bratem Frankiem (dyrektorem generalnym) będzie dzielił zadania realizacji długoterminowej strategii firmy.

Kevin McKell, dotąd pełniący funkcję wiceprezesa ds. sprzedaży technicznej, został powołany na stanowisko dyrektora sprzedaży i będzie odpowiadał za działy sprzedaży i marketingu oraz wsparcia. Jego zadaniem będzie jeszcze większe wzmocnienie działań firmy w obszarze obsługi klientów.

Dzięki nowemu podziałowi obowiązków Frank Eisby będzie mógł skoncentrować się na rozwoju produktów i technologii z perspektywy sprzedaży i produkcji, zaś Jan Eisby zajmie się budową kontaktów z klientami od strony R&D oraz edukacją i wiedzą. Przede wszystkim zaś bracia Eisby będą mieli mniej rutynowych obowiązków związanych z kierowaniem firmą i zyskają czas, by skoncentrować się na realizacji ambitnych planów rozwoju Vetaphone i jej technologii. W planach spółki są również znaczące inwestycje w Akademię Vetaphone.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.